Co jsou to registry dlužníků a jaké informace shromažďují?

Registry vám nemusí vždy uškodit

Ačkoliv se může zdát, že registr dlužníků slouží jen straně, která finance půjčuje, není tomu tak. Pro poctivé plátce pozitivní zápis může zajistit, že poskytovatelé úvěru své služby poskytnou rychleji, snáze, či dokonce s výhodnějšími podmínkami. Informace od předchozích věřitelů totiž říkají, že tento dlužník je již ověřený a důvěryhodný, proto tedy není nutné prověřování zbytečně protahovat. Jste-li spolehliví plátci, může vám ušetřit energii, starosti a spoustu času.

Úvěruschopnost (tzv. bonita) je jeden z nejdůležitějších parametrů rozhodujících o poskytnutí úvěru. Ovlivňuje ji celá řada údajů, které klient musí předložit. Konkrétně jde o výši trvalých příjmů, rodinné a osobní výdaje, dosažené vzdělání, současné povolání a několik dalších dokumentů.

Co dělat, když máte negativní zápis?

Pokud máte v registru negativní zápis, s velkou pravděpodobností to pro vás znamená, že k novým věřitelům se dostanou informace, že nejste dostatečně důvěryhodní, aby s vámi navázali smluvní vztah. Tím pádem vám úvěr nejspíše nepřiznají, popřípadě velmi těsně projdete, ale nabídnutý úrok bude nesmyslně vysoký.

Záznamy v registrech se prověřují při každé žádosti o půjčku. Pro případ, že registr dlužníků hovoří proti vám, přestože jste schopný plátce, je tu pro vás další možnost, a tou je půjčka bez registru. Jak už název napovídá, jedná se o půjčení peněz bez nahlížení do veřejného registru, ve kterém máte negativní zápis.

Nezapomeňte na dobu přetrvávajícího záznamu

Možná si říkáte, jak by člověk s negativním zápisem mohl být důvěryhodný. Registry ale informace uchovávají déle, než si mnozí lidé myslí. Nejedná se pouze o dobu trvání obchodního vztahu klienta s bankovní či finanční institucí. Váš záznam může přetrvávat v registru po uhrazení dluhu i několik let.

Během těchto let se může hodně změnit, ale negativní zápis s vámi zůstává a znemožňuje vám další potenciální půjčky. V tom případě je nejlepším řešením informovat se o možnostech vymazání záznamu z registru a pokusit se o něj požádat.

Hnědé nebo béžové kozačky? Jaká barva bude nejmódnější pro sezónu 2023/24?

Jestliže chcete být v letošní sezóně trendy, můžete vsadit na obuv v zemitých barevných odstínech.

Stará okna jako nová

„Vaše okna dovedeme přetěsnit na úroveň oken nových“ říká v rozhovoru majitel olomoucké firmy Opravy oken Morava s.r.o. Pavel Vybíral.

Towards Virtual Glory: The Meteoric Rise of Esports

V posledních letech ovládla světovou sportovní scénu tichá revoluce.