Co tvoří náklady na plynové vytápění

Hledáte komfortní způsob vytápění vašeho domu nebo průmyslového objektu a uvažujete o plynovém vytápění? Poradíme vám, s čím byste při instalaci plynového vytápění měli počítat, na co si dát pozor, podle čeho vybírat plynový kotel, ale i dodavatele plynu.

Udělejte si chvilku času a podívejte se na stručný výčet základních informací, se kterými se při zřízení plynového vytápění nespálíte a můžete tak ušetřit tisíce korun nejen na instalaci, ale i v každoročních nákladech na plynové vytápění.

Čím vším jsou tvořeny náklady na plynové vytápění?

V posledních letech jsou ceny plynu velmi často diskutované, protože došlo k jejich raketovému růstu a nyní pozvolna klesají. To samozřejmě výrazně hýbe s náklady na plynové vytápění a v současné době se dlouhodobá fixace cen nevyplatí, protože obchodníci předpokládají další pokles cen.

Důležité je pak nenechat se napálit cenami za kWh, které jsou uvedeny s hvězdičkou, tato cena často neobsahuje daň ani další přidružené poplatky. Tak jako u elektřiny totiž celkovou cenu plynu tvoří část regulovaná a neregulovaná, v nichž je zahrnuta nejen samotná cena plynu, ale i poplatky za distribuci plynu, poplatek operátorovi trhu a další drobné poplatky.

Vybírejte kotle s vysokou energetickou účinností

Jak již mnohé život naučil, na některých věcech se šetřit nevyplácí. To platí i při výběru kotle pro plynové vytápění. Pokud si zvolíte kvalitní kondenzační kotel, nejenže můžete poměrně výrazně snížit náklady na plynové vytápění, ale bude vám spolehlivě sloužit i řadu let.

Snu o plynovém vytápění se nevzdávejte i když není v okolí k dispozici plynové potrubí

Ti kteří, se již napojovali na stávají plynovou soustavu vědí, že celková cena instalace plynového vytápění, se skládá z mnoha proměnných, a to nejen samotné ceny kotle, ale i délky plynového potrubí k rozvodné síti a ceny plynové přípojky.

Složitější situace pak nastává, pokud není možné se připojit k žádné plynové rozvodné síti, což často vedlo lidi k tomu, že se tohoto způsobu komfortního vytápění prostě vzdali. Přitom to není nutné, topit plynem můžete i ze zásobníku!

Jak je to s cenami při topení plynem ze zásobníku?

Cena instalace plynového vytápění ze zásobníku je obdobná jako při připojení na rozvodnou síť, případně může být i nižší. To platí zejména v případech, kdy je dům situován daleko od veřejné komunikace, v jejíž blízkosti bývá distribuční síť plynu vedena. Plynový zásobník si totiž můžete umístit do vzdálenosti 4 metrů od domu, pokud není poblíž studna.

Pokud se rozhodnete topit plynem z plynového zásobníku, je důležité si uvědomit, že se nejedná o zemní plyn, ale CNG. Jeho cena je sice o něco vyšší, ale výrazně ušetřit můžete v případě, že si plyn zakoupíte mimo sezónu, třeba na začátku léta. Navíc, jak již bylo výše uvedeno, se přepokládá další pokles cen, a tak již letos můžete na vytápění opět ušetřit.